Rozhovor s hypnoterapeutom

Dnes si predstavíme netradičnú formu riešenia ľudských problémov s terapeutom zo Zvolena – Andrejom. Rozhovor bude tak trochu o alternatívnych záležitostiach – hypnóze a hypnoterapii.

Aký je rozdiel medzi hypnózou a hypnoterapiou?

Hypnóza je… to je dobrá otázka. My terapeuti – v skutočnosti nevieme úplne celkom, čo to presne je. Je to stav akéhosi jemne pozmeneného vedomia. Je to podobné, ako keď relaxujete, ale je k tomu ešte o čosi kúsok navyše. V tomto stave – nazvime to stav blízky podvedomiu – je potom možné u väčšiny ľudí podmieňovať zmeny pomocou rôznych myšlienok a sugescií. Môžeme tak meniť niektoré negatívne veci, ktoré si človek so sebou v živote nesie. Pri hypnóze je dôležité, že ste niekým vedený – ide o akustickú záležitosť. Človek po celý čas reálne vníma okolo seba všetky zvuky, slová. Oči môže mať povedzme zatvorené, ale súčasne nespí…

Hypnoterapia – ako už z názvu trošku napovedá – znamená, že ten stav, ktorý navodíme pomocou hypnózy, ďalej využijeme na liečebné účely.

Ako to myslíte, s tými liečebnými účelmi?

Hypnotický spánok je pre telo mimoriadne prospešný, čo dokazujú i rôzne zahraničné štúdie. Ide o pomerne širokú škálu problémov a ochorení, ktoré takouto formou dokážeme zmierniť či eliminovať. Mohli by sme spomenúť napr. závislostí, cez rôzne druhy bolestí až po vzťahové záležitosti či zvyšovanie motivácie a výkonu.

Naozaj je to také jednoduché? Prídem k hypnoterapeutovi s nejakou poruchou, chvíľku si posedím a odídem vyliečený?

Úprimne, nie je. Na to, aby ste svoj problém vyriešili, musíte byť aj motivovaný. Ak ide človek na hypnoterapiu – očakáva, že to prinesie v jeho živote zmenu. Na to ale, aby človek dokázal prijať zmenu, musí byť na ňu pripravený vo svojom vnútri – aj toto by malo byť predmetom sedenia u terapeuta. Vezmime si napr. príklad, že príde za vami človek, ktorý rieši tzv. syndróm vyhorenia, a nepomohli mu ani psychológovia a hypnoterapiu volí ako možnosť poslednej voľby.  Takémuto človeku nepomôže klasická terapia, kde budete počas hypnotického spánku klientovi tvrdiť – že je silný, práca ho baví, že dôležité je veci robiť na sto percent a podobné „nezmysly“. Vtedy sa treba sa zamerať na príčinu problému – ktorý problém spôsobil. Príklad: klient si myslí, že treba žiť naplno a že treba vyplniť každú voľnú chvíľu v živote nejakou činnosťou, má dve-tri práce, a súčasne nechápe zdroj svojho vyhorenia. Úlohou terapeuta je v takom prípade nastaviť klientovi zrkadlo, ukázať mu, že život môže ísť aj pomalšie, ako si myslí a prispôsobiť tomu aj hypnotizačné techniky. Iný človek s rovnakým problémom ale môže mať príčinu vyhorenia úplne inú – preto je vždy dôležité zohladniť individuálne potreby klienta. Ide o pomerne modernú metódu riešenia mnohých problémov, s benefitom bez vedľajších účinkov.

V čom myslíte, že je hypnoterapia moderná?

Je to disciplína, ktorá je predmetom výskumov a neustále sa rozvíja. Dnes napríklad už máloktorý terapeut používa pri hypnotizácii kyvadlo, radšej použijeme obyčajné pero či fixačný bod na stene alebo prípadne nepoužijeme žiadny konkrétny predmet. Ďalej, postupne čoraz menej sa používajú sugescie na báze príkazov – oveľa účinnejšie sú tzv. racionálne myšlienky, s ktorými sa človek mimovoľne (resp. dobrovoľne) stotožní. V praxi to znamená, že namiesto  tvrde naordinovaného: „nebudeš fajčiť“ prípadne „z každej cigarety ťa budú páliť pery“, využijeme radšej jemnejšie formulky typu „neviem nájsť racionálny dôvod, prečo by som si mal dobrovoľne krátiť život“, prípadne „sú aj lahodnejšie spôsoby, ako si urobiť príjemnú chuť v ústach“. Taktiež najmodernejšie poznatky ukazujú, že je možné liečiť aj ochorenia na báze organického pôvodu, teda nielen problémy na báze psychického pôvodu.

Tri najbizarnejšie veci, ktoré možno riešiť pomocou hypnózy?

Môžete napríklad niekoho prestať nenávidieť… môžete niekoho začať nenávidieť.  (Smiech) V Británii žije žena, ktorá si pomocou hypnoterapie nechala zväčšiť prsia…

Ako je to s povedomím o hypnóze na Slovensku?

Že ide o šarlatánsku techniku (smiech). V skutočnosti ide o jednu z mála mimo tradičných medicínskych metód, ktorá je vedecky overená a osobne by som ju neradil ani medzi alternatívne metódy – na západe hypnoterapiu využívajú napr. v chirurgii alebo onkológii na zmiernenie ťažkostí priamo súvisiacich s liečbou. Na Slovensku sa v tomto smere hypnoterapia využíva zatiaľ ojedinele, ale všetko má svoju postupnosť. Verím, že jedného dňa to bude bežnou praxou aj u nás.


Ak by ste aj vy mali záujem o hypnoterapiu alebo hypnózu, kontaktovať nás môžete na tel. čísle +421 908 690 476 alebo cez kontaktný formulár.