Hypnóza – kriminalistická metóda?

Hypnóza – kriminalistická metóda?

Hypnóza má dobré meno vo svete predovšetkým pre svoje nesporné terapeutické využitie. Ľudia si ju však zvyknú spájať s rôznymi ďalšími vecami – akými sú napr. šoubiznis, mágia, zásah do ľudskej mysle či spojitosť s trestnými činmi… poslednou z načrtnutých tém sa dnes budeme zaoberať viacej. Môže táto metóda pomôcť policajtom pri odhaľovaní trestných činov v kriminalistike? Možno ju zneužiť na nekalé účely? Môžu spolu súvisieť hypnóza a zločin? Pokúsime sa na tieto a niektoré ďalšie otázky v článku odpovedať.

V čom môže hypnóza pomôcť vyšetrovateľom?

Pri vypočúvaní obetí. Ľudská psychika vie byť veľmi krehká – obete niekedy trpia amnéziou, t.j. dočasnou ale i dlhodobejšou stratou pamäte. Bavíme sa hlavne o trestných činoch, ktoré sú nezriedka veľmi brutálne. Poškodení tiež môžu byť v šoku, vo veľkom strese a pod. Cieľom hypnoterapeuta je pomôcť prekonať obeti negatíva spojené s traumatizujúcim zážitkom. Z hľadiska vyšetrovania – ide o možnosť ako vypočuť obeť čo najskôr po incidente. Tým je možné získať čas, ktorý je niekedy kľúčový pri dolapení páchateľa. Hypnotizér môže tiež dopomôcť, aby si obeť spomenula na dôležité detaily.

Možno páchateľa zhypnotizovať, aby sa priznal?

Nie nedá, pretože základným predpokladom pri tejto metóde je – spolupracujúci jedinec. Teda človek, ktorý chce hypnózu podstúpiť dobrovoľne s cieľom niečo na sebe zmeniť. Ak sa páchateľ priznať jednoducho nechce, hypnóza je v tomto prípade úplne bezmocná.

Príroda to v tomto smere zariadila ale správne – z morálneho hľadiska by to bol docela problém, ak by išlo človeka zhypnotizovať proti jeho vôli. Dali by sa potom vynútiť falošné priznania aj od nevinných ľudí.

Možno páchateľa zhypnotizovať, aby nepáchal opakovanú trestnú činnosť?

Áno, pokiaľ ide o menej závažné priestupky. Napr. ak je niekto cestný pirát a často platí pokuty. Ak si takýto človek vstúpi do svedomia a príde na terapiu, je dobrá šanca, že nakoniec dospeje k zmene a zmení svoje návyky. Podobne terapia môže fungovať u kleptomanov či násilníkov.

Pri závažných zločinoch to ale príliš nefunguje – ak je niekto povedzme recidivujúci vrah s IQ 70, pravdepodobne nebude ani hypnabilný (pozn. neschopný ponoriť sa hypnotického spánku). Pri hypnóze je základom spolupráca a chuť k zmene daného jedinca. Nemôžeme si jednoducho povedať, že ideme niekoho zhypnotizovať, pričom ten druhý to nechce. Tak to žiaľ nefunguje.

Možno niekoho zhypnotizovať, aby „za nás“ vykonal trestný čin?

Hypotetická otázka, v zásade by to malo byť možné. Má to ale háčik.

Vezmime si príklad – zhypnotizovali by sme niekoho, aby pre nás vykradol banku. Opäť ide ale o to, akého človeka hypnotizujeme.

Ak ide o typ človeka, ktorý má v sebe zakorenené tradičné etické hodnoty, vychádzajúce napr. z desatora, je takmer nemožné takéhoto človeka zhypnotizovať na čokoľvek nekalé. Nebolo by to totiž v súlade s jeho hodnotami, princípmi na ktorých funguje – museli by sme ho „oklamať“ priamo počas hypnózy. Lenže, pri hypnotickom spánku jedinec v skutočnosti nespí a najlogickejším vyústením takej situácie by bolo predčasné prebratie sa do reality a následná konfrontácia s hypnotizérom.

Ak však ide o človeka, ktorý nemá morálne zábrany urobiť danú vec, tam by to teoreticky možné bolo, pretože máte spolupracujúceho človeka. Aký by to ale malo zmysel – hypnotizovať zlodeja, aby kradol. Či vraha, aby vraždil. Hypnózu k tomu predsa vôbec nepotrebuje.

Ak by ste aj vy mali záujem o hypnoterapiu alebo hypnózu, kontaktovať nás môžete na tel. čísle +421 908 690 476 alebo cez kontaktný formulár.