Hypnóza v praxi. Skúsenosti z terapeutických sedení.

Hypnóza v praxi. Skúsenosti z terapeutických sedení.

V nasledujúcom príspevku vám poodhalíme skúsenosti zo zákulisia o tom, ako prebieha hypnóza v terapeutickej praxi. Dozviete sa, aké pocity zažívajú klienti na sedeniach i ako to celé vníma náš hypnoterapeut. Samozrejmosťou je ohľad na etický rozmer (v článku sa nevyskytujú nijaké mená ani konkrétnosti). Ponúkneme vám aj niekoľko ďalších užitočných informácií, ktoré sme nadobudli z terapeutických sedení.

S akými problémami prichádzajú klienti na hypnoterapiu?

Sú to rôznorodé veci. Najčastejšie však ide o vzťahové záležitosti. Takmer každý človek má nejaké negatívne zážitky či spomienky z minulosti, ktoré sa týkajú komplikovaných situácií z partnerského alebo rodinného prostredia. Tieto udalosti sú niekedy aj priamymi spúšťačmi širokej škály problémov. Je preto potrebné tomu venovať patričnú pozornosť a terapiu nastavovať pre každý prípad individuálne. Niekedy sú klienti aj veľmi kreatívni vo svojich požiadavkách. Majú záujem využiť hypnózu aj na iné účely ako na tie tradičné, čiže liečebné. Ide napríklad o spoznávanie minulých životov alebo sa prídu na hypnózu iba porozprávať, pričom samotná hypnóza napokon ani neprebehne. Prípadne si terapiu doprajú ako vianočný darček. O tom, ako prebieha sedenie, vždy do istej miery rozhoduje aj samotný klient. Nezriedka sa stáva aj to, že namiesto hypnoterapie odporučíme radšej psychoterapiu. Niekedy môže byť na daný problém dokonca vhodnejšou voľbou ako samotná hypnóza.

Darí sa vám pomocou hypnózy tieto ich problémy riešiť a odstraňovať?

Špecifickosťou hypnoterapeutických sedení je to, že klienti často prichádzajú až vtedy, keď ich problém obrazne povedané horí. Bujnie v nich roky, nezriedka aj desaťročia. Často si dojednajú sedenie až vtedy, keď sú na pokraji síl a hypnoterapiu si zvolia ako možnosť poslednej voľby. Asi iba jedna štvrtina či pätina všetkých prípadov prichádza na prvé sedenie v čase, kedy ešte tieto ich problémy nemajú dlhodobé trvanie. Platí v zásade akási neviditeľná úmera, že čím je problém jednoduchší, tým menej sedení je potrebných a naopak. Najľahšie sa vo všeobecnosti darí riešiť krátkodobé závislosti. Čo sa týka viditeľných zlepšení klientových problémov, vo väčšine prípadov nie je potrebné absolvovať viac ako dve či tri sedenia, aby sa dostavil pozitívny účinok hypnózy.

Aké úspechy ste doposiaľ dosiahli prostredníctvom hypnózy?

Terapeutické úspechy sa týkajú predovšetkým ohľadne odstraňovania závislostí, fóbií, tráum a zlepšenia celkového psychického stavu. Zaujímavosťou je aj vyriešenie problému nespavosti (niekedy na tento typ problémov hypnóza nemusí i vôbec zaúčinkovať, v špecifických prípadoch ale naopak výrazne pomôže).

Zvyknú mať klienti pred hypnózou strach, napríklad posadiť sa do kresla?

Pri prvom sedení môžu pociťovať trému, je to pomerne bežná záležitosť, pokiaľ ide pre nich o nový zážitok. Bývajú pomerne zvedaví, čo sa s nimi bude diať a nevyhnutnosťou je im všetko riadne vysvetliť ešte pred tým, než sa posadia do špeciálneho relaxačného kresla. Tieto obavy sa terapeuti snažia tlmiť a vhodnými sugesciami ich čo najviac potlačiť, aby človeka nič neblokovalo a mohol sa sústrediť počas hypnotického spánku na tie správne myšlienky. Zaujímavosťou je, že väčšina ľudí pred sedením radšej nepije kávu (samozrejme za predpokladu, že ju inak požívajú). Majú pocit, že by tak oslabili účinok samotnej hypnózy. Vzhľadom ale na to, že človek pri hypnóze v skutočnosti nespí a ani spať nepotrebuje (iba relaxuje), káva nemá nijaký nepriaznivý účinok na tento druh terapie.    

Prídu na sedenie aj ľudia, ktorých sa nepodarí zhypnotizovať?

Toto sa v praxi nestáva, muselo by ísť o veľkú smolu daného jedinca. Do hypnotického spánku nie je ťažké dostať sa, pokiaľ sa vykonáva odborne. Štatistiky síce uvádzajú, že približne 5 % populácie nie je možné hypnotizovať. To ale zvyčajne súvisí s ich vnútorným nastavením voči tejto metóde alebo obávam z toho, že by mohli byť zhypnotizovaní cudzou osobou. Skúsenosti však ukazujú, že kto nemá záujem byť hypnotizovaný, tak ani nikdy nebude. U klientov, ktorí prídu na sedenie v drvivej väčšine napokon preváži nepríjemnosť problému, ktorý ich sužuje, nad strachom z terapie samotnej.

Ak by ste aj vy mali záujem o hypnoterapiu alebo hypnózu, kontaktovať nás môžete na tel. čísle +421 908 690 476 alebo cez kontaktný formulár.