Autohypnóza ako liečebná technika?

Autohypnóza ako liečebná technika?

Čo by ste povedali na to, keby ste mali možnosť vyskúšať si hypnózu z pohodlia vášho domova? Bez potreby navštíviť špecializované zariadenie kilometre vzdialené od vášho bydliska či domova. Autohypnóza, alebo aj autohypnotizačná liečebná technika, takúto možnosť ponúka. Pomocou nej totiž dokážete zhypnotizovať samého seba. Nepotrebujete k tomu prítomnosť kvalifikovaného odborníka či terapeuta. Ak by sa to niekomu z Vás podarilo, ponoriť sa takouto cestou do hypnotického spánku. Mohli by ste potom v sebe potenciálne naštartovať vnútorné samoliečiace procesy. Vyriešiť tak svoje dlhodobé, či nepríjemné problémy. A to všetko dokonca z prostredia vašej spálne či obývačky.

Možnosti autohypnózy

Pri hypnóze je vo všeobecnosti najlepšie, ak vás ňou prevádza iná osoba. Keď pri nej nemusíte nad ničím premýšľať. Dokážete sa tak jednoduchšie ponoriť do hlbokej relaxácie. Či až kdesi ku bráne vášho podvedomia. Druhý človek či terapeut pritom za vás rieši všetky tie komplikované veci, ako spojiť účinné sugescie s vaším konkrétnym problémom a podvedomím. Efekt je obyčajne ešte oveľa silnejší, ak je takáto terapia šitá konkrétnemu človeku na mieru. Teda nielen akési strojové počúvanie hypnotizérovho hlasu kdesi z reproduktora. Pri liečebnom využití tejto terapie obvykle platí všeobecná zásada: čím hlbší hypnotický spánok sa podarí navodiť, tým väčšiu šancu máte svoj problém vyriešiť. Existujú však prípady, kedy nepotrebujete nejakú extrémne hlbokú terapiu a i tak sa dokážete svoj problém úspešne riešiť.

Autohypnóza dokáže pomôcť pri:

  • zlozvykoch
  • závislostiach (fajčenie, hazardné hry)
  • poruchách príjmu potravy (obezita, anorexia, bulímia)

Vyššie uvedené okruhy sú akési najľahšie riešiteľné formy problémov, s ktorými sa klienti stretávajú. Preto na ne dokážeme aplikovať potenciálne aj autohypnotizačnú techniku. Neznamená to však, že by sme tieto problémy zľahčovali, či považovali ich za menejcenné. V prípade ich neriešenia totiž dokážu ublížiť duši či telu mnohokrát s nevyčísliteľnými následkami. Čo sa týka závislostí, najmenej úspešní sme obyčajne u alkoholikov. Pretože tí v mnohých prípadoch nie sú schopní si reálne uvedomovať či vyhodnocovať svoju závislosť. Auto technika v takom prípade neprichádza do úvahy. Aby sa totiž akákoľvek terapia mohla uskutočniť, jedinec si najprv potrebuje uvedomiť nevyhnutnosť potreby niečo na sebe zmeniť. Nemôže za jednotlivca toto rozhodnutie vykonať napr. terapeut či rodinný príslušník. Autohypnózu je možné využiť aj pri niektorých chronických chorobných stavoch napr. v súvislosti so znižovaním bolesti. Jednorázová konzultácia s odborníkom či absolvovanie terapie pod vedením druhej osoby je však v takých prípadoch viac menej nevyhnutná.

Vyskúšajte si ju vo svojej obývačke

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na veci, ktoré k tejto metóde potrebujete. Predovšetkým pohodlné kreslo s možnosťou oprieť si hlavu. Ak by ste také nemali, môžete využiť aj klasickú polohu v ľahu na chrbte vo vašej posteli. Hlava, ale aj ostatné časti tela ako ruky či nohy potrebujú byť pevne zafixované. Nemalo by sa stať, aby jednotlivé časti tela mali počas prevádzania techniky možnosť pohybu zo strany na stranu. Ďalej je potreba zabezpečiť si tiché a pokojné prostredie. Je dôležité, aby vás  pri tejto metóde najbližších desať, pätnásť minút nikto nevyrušoval. Na záver ostáva už iba naučiť sa autohypnotizačnú techniku, ktorú si ukážeme v nasledujúcich riadkoch. Existuje celý rad autohypnotizačných techník, ktoré možno použiť. My sa však zameriame na jednu, takzvanú fantazijnú techniku. Pokúsime sa pomocou nej zbaviť závislosti od fajčenia.

Predtým, ako začneme, skúste si vo svojej mysli vybaviť nejaké obľúbené miesto. Miesto na tejto planéte prípadne mimo nej, ktoré však máte prirodzene radi. My použijeme abstraktnú predstavu takzvaného oblaku plného páperia a perín. Bude to akási simulácia nebeského prostredia. Vy si však máte možnosť vybrať akúkoľvek inú scenériu podľa ľubovôle. Nemusíte sa doslovne učiť či presne opakovať frázy, ktoré uvádzame nižšie. Postačí, ak zachováte približnú kostru. Nezabudnite hlavne vyrieknuť konkrétne vsugerované myšlienky, toho, čo na sebe chcete zmeniť, napríklad: už nemám potrebu fajčiť.

Nech sa páči, samotná technika…

Pokiaľ už ste usadení v kresle, v duchu si môžete hovoriť nasledujúce slová.

Obráťte oči smerom nahor, akoby ste sa nimi zvnútra dívali na temeno svojej hlavy. Môžete začať pociťovať, ako sa vaše oči zľahka unavujú. Vaše viečka sú stále ťažšie a ťažšie. Môžu sa jemne chvieť, čo je v absolútnom poriadku. Postupne sa vaše oči aj viečka napĺňajú príjemnou ťažobou. Ťažobou, ktorá je stále hlbšia a silnejšia. Pomalým, pozvoľným tempom sa vaše viečka pripravujú, aby sa napokon celkom zatvorili. Keď budete mať sami chuť, nakoniec sa vaše oči úplne zatvoria.

Keď už ich budete mať zatvorené, môžete začať pomaly počítať. Napríklad: jeden, dva…… vaše telo spokojne oddychuje a pomaličky stúpa smerom nahor…  tri, štyri, päť, …stále stúpa, už je skoro tam, v našom cieli…  šesť, sedem. Pri vyrieknutí posledného čísla sa v mysli dostávate na vaše obľúbené miesto. Na miesto akejsi beztiaže. Do oblaku jemného páperia plného mäkkých a hebkých perín. Vznášate sa v príjemnom pocite, že všetko okolo je ľahšie, ako vy. Môžete pociťovať, ako sa jemný vánok preháňa celou okolitou scenériou. Vánok sa pozvoľne mení v mierny vetrík, ktorý vás unáša v nekonečnom kráľovstve ľahkosti.  

S ľahkosťou, ktorú môžete pociťovať, sa vytráca aj vaša chuť na každú ďalšiu cigaretu. Jemné pofukovanie príjemne omína vaše končatiny, spolu s tým sa vytráca vaša chuť viacej brať do rúk zapaľovač. Pretože si uvedomujete, že to k svojmu bytiu už viac nepotrebujete. Viete, že môžete zotrvať v tomto stave beztiaže, ako dlho budete chcieť. Pretože všetko okolo je také nádherné. Pretože všetko okolo je ľahšie, než vy. Ste tu len vy a vaše nebo. Ak sa budete chcieť prebudiť, viete, že stačí odpočítať: sedem, šesť, päť… vašim telom prúdi pozitívna energia, štyri, tri, dva… vaše viečka už nie sú ťažké, pripravené otvoriť sa, jeden… nula… a môžete otvoriť oči.

Ak by ste aj vy mali záujem o hypnoterapiu alebo hypnózu, kontaktovať nás môžete na tel. čísle +421 908 690 476 alebo cez kontaktný formulár.